Co to znamená „Fyzioterapie pro psy"? 

25.03.2022

Když se někomu zmíním, že pracuji jako fyzioterapeut pro psy, setkávám se často s radostnými výkřiky ve stylu: „Jé, takže ty masíruješ pejsky, to je roztomilý." Ale je fyzioterapie opravdu masáž? Ano i ne. Masážní techniky rozhodně do fyzioterapie patří, ale v celém rozsahu práce fyzioterapeuta, je lze vnímat jen jako menší součást složitého procesu. Obor fyzioterapie psů je rozsáhlý a velmi komplexní ale pro lepší přehled ho lze zarámovat tak, aby byla celé věc více pochopitelná. Tak pojďme na to :) 

       Fyzioterapie se dělí na fyzikální, pohybovou a manuální. Při fyzikální terapii lze využít jak základní aspekty teplo/chlad, tak nejrůznější přístroje – laser, magnetoterapie, elektrické pulsy atd. U pohybové terapie se jedná o pohyb v hydroterapeutické vaně a jiná cvičení, kde pes překonává překážky (kavaletky, slalom, chodníčky) nebo vystupuje na targety a balancuje na gumových nafukovacích pomůckách (míče, čočky atd.) s cílem odstranit i malé pohybové nedostatky. Manuální terapie potom probíhá v leže na matraci, kdy je pes uvolněný a nezapojuje svaly. Právě do manuální terapie je možné zařadit i masáže. Pokud má terapeut psa položeného na matraci v této laterální poloze (na boku) a „sahá na něj", nejde ale pouze o masáž, ale o postupnou a velmi pečlivou diagnostiku měkkých tkání, kloubů, kloubních pouzder, blokád a fascií. Současně s diagnostikou probíhá rovnou i náprava postižených oblastí pomocí několika technik. K uplatnění těchto technik je nutná hluboká znalost anatomie psa. 

     Jaké techniky, metody a pomůcky fyzioterapeut zvolí právě pro Vašeho pejska nelze přesně říci. Rozhoduje se vždy individuálně na základě anamnézy, vyšetření veterinárního lékaře, předvedení zvířete, jeho chování, stylu pohybu a stavu tkání.   

     Na závěr tedy ANO – fyzioterapie psů je i masáž, ale byla by velká škoda díky této malé škatulce zapomenout na to vše ostatní. 


Foto: Lukáš Šamal, IG: lukas_samal