Ortopedie: Prasklý přední zkřížený kolenní vaz u psa (ruptura LCC)

16.11.2022

Ortopedie: Prasklý přední zkřížený kolenní vaz u psa (ruptura LCC)

Kolenní vazy a jejich funkce

Kolenní kloub u psa slouží k uskutečnění pohybu pánevní končetiny, jeho hlavním pohybem je pokrčení (flexe) a natažení (extenze). Součástí kolenního kloubu jsou také vazy. Dva důležité vazy se nacházejí přímo uvnitř kolene. Jsou to ligamentum (vaz) cruciatum (zkřížený) craniale (přední) a ligamentum cruciatum caudale (zadní). Tyto vazy zajišťují kolennímu kloubu stabilitu a pevnost. Dovolují sice kolenu pohyb pokrčení a natažení, ale zároveň zabraňují tzv. předozadnímu pohybu uvnitř kloubu, který je nežádoucí.

Příčina prasknutí vazu

K prasknutí předního zkříženého kolenního vazu prokazatelně dochází v případě jeho předchozího poškození. Během života zvířete dochází k degenerativním změnám vazu. To znamená, že je narušena jeho struktura, vaz postupně slábne, vlákna se prodlužují a tím dochází k jeho rozvolnění. Na základě těchto změn je vaz náchylnější a může dojít k jeho prasknutí. Samotné finální přetržení vazu může nastat při vyšší zátěži nebo špatném pohybu. Majitelé často popisují příběhy, kdy pes na procházce v lese z ničeho nic zakňučí bolestí a jednu z pánevních končetin nese ve vzuchu, neschopný došlapu. Pravděpodobně se jedná o chvíli, kdy po dlouhém procesu pomalého poškození vazu dojde k jeho úplnému přetržení. Na veterinární ortopedické vyšetření chodí tedy pacienti s dlouhodobým kulháním postupně se zhoršujícím, nebo pacienti, kteří už na končetinu téměř nedošlapují.

Kterých psů se tento problém týká?

Diagnóza prasklého zkříženého vazu se týká nejčastěji psů velkých a obřích plemen např. labradorský retrívr, zlatý retrívr, dobrman, rotwajler, cane corso, atd. Vyskytnout se ale může i u plemen středních a malých. Predispozice k této diagnóze mají také psi s nadváhou.

Jaké jsou projevy a co dělat?

Prasklý zkřížený vaz v koleni se projevuje kulháním na postiženou pánevní končetinu. Kulhání se objevuje v různých stupních. Od kulhání se zhoršující se tendencí, kdy pes končetinu stále zatěžuje, až po kulhání, kdy pes končetinu téměř nepoužívá a o podlahu se opírá pouze prsty. Pokud v této fázi majitelé podávají léky na bolest, zpravidla nemají žádný účinek. Vzniká otok v oblasti kolene. Při povelu "sedni" pes postiženou končetinu natahuje před sebe do boku místo toho, aby ji pokrčil. Diagnózu vždy stanovuje veterinární lékař (nejlépe ortoped) na základě anamnézy, klinického vyšetření, tzv. zásuvkového testu (speciálním úchopem testuje výskyt nežádoucícho předozadního pohybu kolene) a RTG snímku.

Možnosti řešení

V naprosté většině případů je nutné zvolit chirurgické řešení. K dispozici je mnoho chirurgických metod. Každý pacient je individuální, je tedy na posouzení chirurga, kterou z metod zvolí. Liší se samotným způsobem provedení i cenou. Jedná se buď o extrakapsulární metodu, kde se používá umělé vlákno, avšak tato metoda není vhodná pro těžké psy a je považována za méně stabilní. Nebo novější metody (TTA, TPLO...), které vyžadují použití speciálních implantátů. Více podrobností o všech metodách se dozvíte v dalším článku.

Pooperační péče a následná rehabilitace pacienta

I přesto, že mnoho psů začne operovanou končetinu po zákroku velmi brzy zatěžovat, je důležité dodržet dlouhý striktní klidový režim po dobu 6 - 8 týdnů. Pes by měl mít vyhrazený menší prostor ve kterém se může pohybovat (jedna místnost v bytě, garáž atd.), nesmí chodit po schodech a kluzkém povrchu, vycházky probíhají pouze na vodítku a jsou velmi krátké. Je nutné se vyhnout i výskokům (na postel, okenní parapety atd.) O jeho ukončení rozhodne až veterinární lékař na základě výsledků kontroly. Během klidového režimu je doporučeno začít se psem končetinu rehabilitovat. V prvních dnech je možné ránu a její okolí chladit a tím snižovat otok. Dále je vhodné provádět tzv. pasivní pohyby končetiny. V dalších fázích se k rehabilitaci využívá speciální hydroterapeutická vana a aktivní pohybové cvičení. Každý pacient je velmi individuální, proto nelze říci přesný postup rehabilitace. Ta by měla probíhat na základě rehabilitačního plánu, který sestavuje fyzioterapeut. Vhodné pracoviště pro rehabilitaci psa může doporučit veterinární lékař, který chirurgický zákrok prováděl nebo ho můžete vyhledat sami. Obecně se doporučuje nad rehabilitací přemýšlet co nejdříve. Ideální je kontaktovat pracoviště hned jak znáte termín chirurgického zákroku a domluvit návštěvu včas. Správná rehabilitace vede k rychlejšímu a kvalitnějšímu návratu do běžného pohybu.  

Zdroj fotografie: Archiv Veterina Piketa 

Kontaktujte mě

Fyzioterapie zvířat

 Mgr. Eliška Chalupová 

Jindřichův Hradec, Jáchymova 214

+420 721 906 413

chalupovaeliska@gmail.com